Działalność Duszpasterstwa Akademickiego w Białymstoku

Schola Effatha

Istniejemy od października 1998 roku. Wszystko zaczęło się od ogłoszenia w kościele: zakładano nową scholę. Na pierwsze spotkanie przyszło ok. 20 osób. Każdy z nas przedstawił się, opowiedział o swoich doświadczeniach muzycznych. I tak rozpoczęła się nasza muzyczna przygoda dla Pana Boga, nad którą opieki podjął się ks. Jacek Tomkiel, ówczesny duszpasterz akademicki. Na pierwsze spotkania przychodziło mnóstwo ludzi (rekord to 40 osób na jednej próbie!!!). To był niemalże chór! Mała piwnica akademicka pękała w szwach. Zaczęły się intensywne próby: nauka piosenek i nauka śpiewu, (czyli skąd ten głos wydobyć i w jaki sposób, by był on przyjemny dla ucha słuchacza). Powoli zaczął się formować stały skład. Systematycznie przychodziło ok. 15 osób i ćwiczyliśmy nasze umiejętności, powolutku "zgrywając się" (instrumentalnie, wokalnie i towarzysko). Pierwszą „szefową" została Agnieszka Sosińska. Nasz debiut przypadł wiosną 1999 r. w Niedzielę Palmową i od tamtej pory znaleźliśmy się w "grafiku" schól akademickich przy Katedrze Białostockiej.

Przez pierwsze dwa lata byliśmy dosyć anonimowi i istnieliśmy jako "nowa schola". Ale jak długo można być "nowym"? Zaczęliśmy się zastanawiać nad nazwą, która oddawałaby jak najlepiej nasz charakter, nasz stosunek do świata i ludzi, aż któregoś razu padło: EFFATHA!!! I być może byłaby ta nazwa potraktowana jak wiele innych, ale wydobyła się z dwóch gardeł jednocześnie, więc ... "musiało w tym coś być. I tak już zostało. "Otworzyliśmy się" (gdyż EFFATHA z aramejskiego oznacza: OTWÓRZ SIĘ - Mk 7,32 - 37) i obecnie istniejemy jako Schola Akademicka Effatha.

Dzień dzisiejszy

Schola to nie tylko śpiew i muzyka. To przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą, a więc radość wspólnych spotkań i przyjaźni. Nieraz wspólnie spędzamy czas. Były organizowane „scholowe" wyjazdy, kurs tańca. Co roku spotykamy się na opłatku, jeździmy na kulig. Do naszego grona dołączają nowe osoby, co nas bardzo cieszy, choć niestety niektórzy z różnych przyczyn musieli nas opuścić, a to zawsze smuci.... We wrześniu 2008 roku w związku z „wykruszaniem się" starej ekipy podjęliśmy próbę połączenia sił z „bezdomną" scholą z parafii św. Jadwigi. Było kilkanaście nowych osób i dużo zamieszania. W efekcie, po kilku miesiącach fuzja przeszła do historii, a Effatha wróciła do poprzedniego składu. W ten sposób - na chwałę Bogu, Jemu na świadectwo - śpiewamy od jedenastu lat, ciągle z nadzieją na jeszcze bardziej rozśpiewaną przyszłość! Jesteśmy otwarci na wszystkich pragnących z nami wielbić Boga śpiewem i muzyką. Jeśli potrafisz śpiewać albo grać na jakimś instrumencie i masz trochę wolnego czasu - dołącz do naszej scholi, bo "ten, kto śpiewa, dwa razy się modli. Próby odbywają się w Piwnicy Akademickiej (drugi budynek plebanii) w każdy piątek od godziny 17:30.

Bliższe informacje możesz uzyskać u naszego „kierownika" Krzyśka:
tel. 698 819 932
krzysztof.marchel@gkpge.pl

Skład scholi:

prowadzenie, gitara - Krzysiek Marchel
śpiew - Helena Puchalska, Anka Pankiewicz, Agnieszka Pietrzak, Kasia Wasilewska Sylwia Pawlak, Małgosia Borawska, Ania Łuszcz, Asia Zonenberg Kasia Żukowska, Małgosia, Agnieszka, Dominika, Magda, Marta Grzesiek Bielski, Czarek Suchowolec, Łukasz Ambrożej, Karol, Jakub, Tomek